نیاز به وب سایتی سازگار با موبایل، غیر قابل انکار است. در حال حاضر، موبایل ها جایگزین بسیاری از رایانه های رومیزی برای بسیاری از کاربران شده اند و گوگل به طور واضح اعلام کرده است  که به سایت های سازگار با موبایل امتیازات ویژه ای می دهد. برای صاحبان مشاغلی که میخواهند بیشترین حضور آنلاین را داشته باشند، لازم است که وب سایت خود را با موبایل سازگار کنند.

بسیاری از صاحبان وبسایت ها فکر می کنند که سازگاری با موبایل، به معنی کوچک کردن رابط کاربری برای جا دادن همان جزییات در صفحه ی کوچکتر موبایل یا تبلت است. اما حقیقت این است که سایت های مخصوص موبایل عملکردی متفاوت با سایت های مخصوص رایانه های رومیزی دارند.

موبایل ها محدودیت های فراوانی دارند، مثلا وابستگی به باتری، ارتباط بی سیم و البته سایز صفحه. عملکرد و کارآیی در یک صفحه ی کوچکتر همیشه قابل انتقال نیست. در اغلب موارد، طراحی سازگار با موبایل نیازمند تفاوت هایی خاص است. در ادامه برخی از رویکرد هایی که در مورد طراحی صفحه برای موبایل باید در نظر بگیرید را بیان می کنیم.

اول موبایل

امروزه بسیاری از طراحان وب سایت ابتدا صفحه را برای موبایل طراحی می کنند و سپس سراغ رایانه های رو میزی می روند. به دلیل محدودیت اندازه ی صفحه، طراحان به این نتیجه رسیدند که باید ویژگی های مینیمال را در طراحی حفظ کنند. (درمورد مینیمالیسم در طراحی، در مطالب بعد صحبت خواهیم کرد.) مهمترین مساله، تمرکز بر جنبه های مهم سایت و قادر ساختن کاربران به انجام امور کلیدی است که به حرفه سود می رساند.

نکته ی کلیدی برای رسیدن به این رویکرد، مشخص کردن بخش های مهم سایت و اولویت بندی آنهاست، سپس طراحی برای کوچکترین اندازه ی صفحه آغاز می شود. سپس به ترتیب اولویت، ویژگی های بیشتری به هر صفحه با بزرگتر شدن اندازه ی آن اضافه می شود.

منو های ساده و مسیریابی

منوها و مسیریابی به اندازه ی رایانههای رومیزی، برای موبایل ها اهمیت دارد. اما نوار منوی معمولی برای رایانههای رومیزی برای موبایل خیلی بزرگ است. بنابراین در اغلب مواقع بهتر است از یک آیکن همبرگری (که به آسانی قابل تشخیص است) یا منوی کشویی آکاردئونی استفاده کنید و آن را در بالا سمت راست یا چپ صفحه قرار دهید.

منوهای چند سطحی در موبایل ایجاد مشکل می کنند، زیرا کاربر به طور عادی نمیخواهد با چند کلیک به چیزی که نیاز دارد برسد. بر خلاف مسیری طولانی که هر کاربر در رایانه رومیزی برای رسیدن به مقصد طی می کند، کاربر موبایل برای رسیدن به مقصد، حداکثر دو کلیک انجام خواهد داد و پس از آن سایت را ترک خواهد کرد.

چاره این است که فقط بخش های مهم وب سایت خود را که کاربر به احتمال زیاد نیاز دارد، نمایش دهید. از قرار دادن گزینه ها و ویجت متعدد در صفحه پرهیز کنید.

ایجاد ارزش

بدیهی است که اگر بخواهید کار شما در بازار موبایل جایگاهی داشته باشد، نسخه ی موبایل وب سایت شما یک اجبار است. داشتن وب سایت برای موبایل به بهینه سازی سایت برای موتور های جست و جو کمک می کند. اما اپلیکیشن موبایل اگر در آن ارزشی وجود نداشته باشد، به تنهایی کششی برای کاربران ایجاد نمی کند.

اپلیکیشن یا سایت موبایلی باید برای کاربر نهایی انگیزه ای برای دانلود و نصب اپلیکیشن یا بوک مارک کردن آن ایجاد کند. این امر شامل ساده تر کردن پرداخت، تخفیف دادن و دریافت سریع اطلاعات ضروری می باشد. بانک داری، ارتباطات و اخبار جدید معمولا کاربردی ترین سایت های موبایلی هستند که مردم روزانه از آن ها استفاده می کنند.

شما باید برای ایجاد این نوع ارزش ها در کار خود برای کاربران موبایل تلاش زیادی کنید. اگر قادر به ایجاد ارزش برای اپلیکیشن موبایل خود هستید، تمام تلاش هایتان در طراحی و ایجاد سایت موبایلی یا اپلیکیشن بیهوده نخواهد بود.

طرح خود را انعطاف پذیر نگه دارید

شاید فکر کنید که میتوانید با طراحی یک صفحه در اندازه ی ثابت 320 پیکسل (که اندازه ی عادی برای موبایل است) نتیجه ای قابل قبول داشته باشید، اما حقیقت این است که موبایل ها اندازه های متفاوتی از 176 تا 600 پیکسل دارند.

شما به طرحی انعطاف پذیر نیاز دارید که بدون توجه به اندازه ی صفحه ی موبایل، آزادانه خود را تنظیم کند. این سایت ریسپانسیو خواهد بود که همان چیزیست که برای استفاده ی ساده به آن نیاز دارید.

عملکرد لمسی

امروزه تقریبا تمام موبایل ها لمسی هستند و کاربران به این روش با سایت ها تعامل می کنند. بنابراین طراحی یک سایت برای موبایل چالش برانگیزتر است زیرا باید به تفاوت ها در اندازه ی انگشت، حالت لمس و فشار توجه خاصی داشت تا صفحه عملکرد دقیقی داشته باشد.

باید اطمینان حاصل کنید که تمام بخش هایی که به ورودی کاربر نیاز دارند، مانند دکمه ها و فرم ها، باید به اندازه ی کافی بزرگ باشند و روی هم قرار نگیرند. هیچ وقت روی استفاده از قلم های نوری یا کیبورد دکمه ای که در گوشی های قدیمی استفاده می شد، حساب نکنید.

میتوانید از عملکرد های Swipe و Pinch (نزدیک کردن دو انگشت روی صفحه ی لمسی و دور کردن آن ها) که عملکردی استاندارد در موبایل ها است، در طراحی خود استفاده کنید. با این روش میتوانید بخش های قابل کلیک بیشتری در سایت قرار دهید.

کاربرمداری

کلید طراحی وب سایت برای موبایل این است که کاربر را همیشه مدنظر داشته باشید. برای بهبود تجربه ی کاربری، نیاز به الگوهای خاصی دارید که شامل موارد زیر است :

  • کنترل کننده ها را بزرگ در نظر بگیرید و آن ها را در انتهای صفحه قرار دهید، تا دیدن و تعامل با محتوا برای کاربر آسان تر شود.
  • تسهیل پیدا کردن چیزی که کابر به آن نیاز دارد و دنبال آن می گردد.
  • همه ی بخش ها را بصری و استوار طراحی کنید تا کاربر مجبور نشود برای فهمیدن استفاده از سایت تلاش زیادی کند.
  • نیاز به ورودی توسط کاربر را به حداقل برسانید. هر جا ممکن است از تصحیح خودکار (Auto Correct) استفاده کنید و پشتیبانی از استفاده ی صفحه به صورت افقی را فراموش نکنید.
  • از مقادیر پیش فرض برای پر کردن فرم ها استفاده کنید.
بهینه سازی ویژگی ها

موبایل ها محدودیت هایی دارند اما در عین حال ویژگی هایی دارند که در رایانه های رومیزی یافت نمی شوند، مثلا کشیدن انگشت روی صفحه برای قفل گشایی، جی پی اس، حالت های لمس، حسگر های ژیروسکوپی حرکتی و موقعیت های مکانی. می توانید با استفاده از ویژگی های مخصوص موبایل، تجربه ی کاربر در اپلیکیشن را بهبود ببخشید.

مثال خوبی که از استفاده ی مطلوب از ویژگی های اختصاصی موبایل وجود دارد، یک سایت تخفیفی است که با استفاده از موقعیت مکانی به کاربران برای پیدا کردن مغازه هایی خاص کمک می کند. استفاده از ویژگی Swipe نیز برای بسیاری از وب سایت ها کاربردی است. از قدرت تخیل خود برای ایجاد فرصت هایی استفاده کنید که به کاربران حس قدردانی بخاطر استفاده از اپلیکیشن یا سایت شما بدهد.

ادامه به فعالیت

بسیاری از کاربران موبایل حین کار با اپلیکیشن یا سایت، بدون اتمام فعالیت خود آن را می بندند. دلیل این کار یک تماس غیر منتظره، تمام شدن باتری و... می باشد.

در هر صورت، این مساله اهمیت دارد که پس از باز کردن مجدد سایت یا اپلیکیشن، کاربر ادامه ی کار خود را از جایی که آن را رها کرده است ادامه دهد. میتوانید طوری طراحی کنید که شروع به کار مجدد سایت یا اپلیکیشن سریع و آسان انجام شود و کاربران از این مساله راضی خواهند بود.

نتیجه

سایت یا اپلیکیشن موبایلی، سعی دارد تا نیاز روز افزون کاربران به جابجایی را بدون فدا کردن دسترسی به قابلیت های وب سایت بر آورده سازد. اما طراحی یک قالب ریسپانسیو کار ساده ای نیست. برخی محدودیت ها و ویژگی های موبایل ها، چالشی را برای طراح ایجاد می کند تا تجربه ی کاربر یک پارچه و مثبت باشد. نکات بالا برای طراحی یک وب سایت کاربردی متناسب با شغلتان به شما کمک می کند.


ترجمه شده توسط تیم ترجمه مهرنگار ایرانیان

منبع : speckyboy